SIKÇA SORULAN SORULAR

"Doğada Yaşama dönüş"

Tiny house hangi arsalara yapılır?

Nereye kurulabilir? 

Tiny house aslında taşınabilir bir ev sistemi. Altında tekerlekleri olduğu ve bir araç üzerinde ya da çekilerek taşınabildiği için her yere kurabilirsiniz. İmar izni olmayan bir arsaya veya SİT alanı ilan edilen bir yere de kurulabilir.

Tiny house hangi araç çeker?

Binek bir otomobil ile rahatlıkla çekebilirsiniz. Ancak dik rampa ve yokuşlarda 4×4 bir araca ihtiyacınız olacaktır. Uzun yol yapacağınız zaman dört çekeri bulunan bir arazi aracı öneriyoruz.

Tiny house için imar izni gerekir mi?

Tiny house için imar izni, ruhsat gerekir mi diye merak edenler için cevabımız evet olmaktadır. İstenilen şekilde ve yasal olarak kullanılabilmesi için firmamız tarafından satış işlemleri sırasında ruhsat gibi gerekli belgelerin her biri yerine getirilmektedir.

Tiny house depreme dayanıklı mı?

Kullanılan malzemelerinin sağlamlığından ve boyutunun oldukça küçük olmasından ötürü Tiny house modelleri depreme oldukça dayanıklıdır. Bu evler yerden temelli şekilde değil, birkaç milim yukarıda kalacak şekilde yapılır ve evlerin altında tutucu paneller mevcuttur

Tiny house için ruhsat gerekli mi?

Tiny House Ruhsat İster Mi? Araç sıfatına sahip olan Tiny House evleri herhangi bir şekilde arsa veya arazi içerisinde konumlanmak için ruhsat istememektedir. Ancak aracınızı ve Tiny House evinizi Karayollarına ve ruhsatına işletmeniz gerekmektedir.

Tiny house ne ile çekilir?

Bu evler C Tipi yük lastikleri ile birlikte satılıyor. Ancak 2 tondan daha hafif çekme karavan tarzı plakalı tiny house üreticisi firmalar da var. Daha hafif olan bu evlerde yapı malzemesi olarak genelde aluminyum kompozit kullanılıyor.

Tiny house mantıklı mı?

Tatil amaçlı kullanılan küçük evlerin popülaritesi arttığına göre, bu açıdan bakıldığında bir Tiny House Yatırımı oldukça mantıklı gözükmekte. Yatırım yaptığınız küçük evinizle istediğiniz zaman gönlünüzce tatil yapacağınız gibi evinizi tatil amaçlı kiraya verip gelir de elde edebilirsiniz

Tiny house mu Karavan mı?

Tiny House konseptli küçük evler aile üyelerinizle yaşam için karavana göre daha düzenli bir yaşam sunar. Günlük yaşamınızda tam konfor içerisinde uzun süreli konaklama sağlamak amacıyla inşa edilirler. Özellikle tasarımla ilgileniyorsanız küçük evinizi kendi gereksinimlerinize göre siz de düzenleyebilirsiniz.

Tiny house muayenesi nasıl yapılır?

Özel bir yaşamın anahtarını kulanıcılarına sunmakta olan tiny house modelleri yaklaşık olarak 2 yıllık bir muayene süresine tabi tutulmaktadır. Çekme karavan özelliğini üzerinde taşımakta olan bu tekerlekli evler istenilen sürelerde muayeneye götürülerek uzun yıllar kullanım imkanını sizlere sunabilmektedir.

Tiny House ömrü ne kadardır?

Bu evlerin kullanılan malzemenin kalitesine göre ömrü, ortalama 50 ila 60 yıl arasında değişiyor.

Tiny house nasıl ısınır?

Tiny house evler güneş panelleri ve klima kullanımıyla ısıtılabilmekte veya soğutulabilmektedir. Çok az enerji harcadığınız için hem masraf yapmaz hem de bulunduğunuz doğal yaşamı korumuş olursunuz.

Tiny House en fazla kaç m2 olur?

Tiny House, genellikle 10 ile 30 metrekare arasında, tekerlekli veya sabit olarak tasarlanan evlere verilen isim. Tiny House aynı zamanda bir evden daha fazla anlam taşıyor ve yaşam biçimi olarak kabul ediliyor

Tiny House kredi çıkar mı?

Yapı Kredi, Türkiye’de bir ilke imza attı ve Karavan ve Tiny House Kredisi‘ni hayata geçirdi. Cazip faiz oranı ile uygulamaya alınan Karavan Kredisi ile özgür yaşamın tadını çıkarmaya imkan sunuluyor. Yapı Kredi Karavan ve Tiny House Kredisi, karavanlar için kullanılan yeni bir kredi türünü hayata geçirdi.

Tiny House kredi çıkar mı?

Yapı Kredi, Türkiye’de bir ilke imza attı ve Karavan ve Tiny House Kredisi‘ni hayata geçirdi. Cazip faiz oranı ile uygulamaya alınan Karavan Kredisi ile özgür yaşamın tadını çıkarmaya imkan sunuluyor. Yapı Kredi Karavan ve Tiny House Kredisi, karavanlar için kullanılan yeni bir kredi türünü hayata geçirdi.

Tiny House Özellikleri

Tiny House ölçüleri yükseklik 400cm, genişlik 255cm ve 700 ve 1000 cm ağırlık olarak 3500kg sınırına göre üretim yapılabilir. Bu kriterler yakalanabilmesi durumunda Tekerlekli Evler her hangi bir problem olmadan trafiğe çıkartılabilir.

Tiny House Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Tiny House alırken yalıtım türüne kesinlikle dikkat edilmelidir. Kışlık su tesisatı, sıcak su, tuvalet, buzdolabı, havalandırma hakkında bilgi alınmalıdır. Römork kasasının kaliteli işçilik ve malzeme ile yapıldığından emin olunmalıdır.

Zeytinliğe Tiny House yapılır mi?

Minik ev sabit veya çekme karavan olmak üzere iki farklı modelde tercih edebilirsiniz. Çekme karavan modelini tercih ederseniz istediğiniz zaman yer değişikliği yapabilirsiniz. Zeytinlikler, imarlı veya imarsız arsalar ve 2b araziler için yasal sınırlama gerekli değildir. Tekerlekli Tiny House; Karayolları Trafik Yönetmeliği kapsamında olup, tip onay belgesi bulunan, plakalı ve ruhsatlı olarak yasal bakımdan “Çekme Karavan” niteliğindedir. Ayrıca İmar Kanunu bakımından bir izin-ruhsat alınması gerektirmez. İmarlı bir arsaya ya da tarla vasıflı bir araziye konulabilir.

Tiny House nasıl ortaya çıkmıştır?

Tiny House aslında adından da anlayabileceğiniz gibi minimalist bir yaşam tarzı deneyimlemek isteyenlerin yaşam alanını küçültme isteğiyle ortaya çıkmış bir ev trendi. Türkçe’ye küçük ev, mobil ev, tekerlekli ev, mikro ev gibi farklı şekillerde çevrilen Tiny houseların ilk ortaya çıkışı ise 1970’lerde başlıyor.

Neden ida Tiny House

İda Tiny House kendi alanında önemli üretimler yapan firmaların ve projeleri üreten DEV YAPI mühendislik firmasının markasıdır. Ayrıca tüm üretimleri kendi bünyesinde yapıldığından sağlam, uygun fiyat garantisi ile KENDİN ÇİZ KENDİN TASARLA KONSEPTİ ile evinizi yapma imkanı vermektedir.